Медичний порталСтаттіЯк відновити нюх після коронавірусу

Як відновити нюх після коронавірусу

30.11.2021 16:51


Близько 56-85% пацієнтів із COVID-19 помічають у себе порушення нюху під час хвороби. При цьому приблизно 70% він зникає повністю. При цьому нюх може бути відсутнім ще деякий час після одужання, або стає спотвореним. Наприклад, людина вловлює в каві запах часнику, або його постійно переслідує почуття, що навколо смердить горілим. При цьому одночасно у хворих розвивалося погіршення смаку. Це не дивно, адже смакове сприйняття безпосередньо залежить від нюхового. Однак у 11% пацієнтів втрата смаку спостерігалася без втрати нюху.


На цю тему проводили великі дослідження, під час яких з'ясували, що у більшості людей (52%) проблеми з нюхом виявлялися одночасно з рештою симптомів хвороби. Ще 45% аносмія була єдиною ознакою захворювання. Також незначна частина піддослідних зіткнулася з порушенням нюху або після активної фази хвороби або до неї.

Подібні випадки - не рідкість, причому зустрічаються вони не тільки при коронавірусі, але і при інших захворюваннях ЛОР. Приблизно у 11% пацієнтів із вірусними інфекціями розвиваються різні порушення нюху. І більш ніж у 20% із них ця проблема триває довго. Давайте розберемося, за яких симптомів варто звернутися до лікаря, і як повернути втрачений нюх!


Чому при вірусних інфекціях погіршується нюх?

Є 2 механізми, за якими розвивається це порушення:


  1. При інфекційному захворюванні слизова оболонка носа набрякає, і нюхові рецептори не можуть нормально працювати. Зазвичай після того, як активна фаза хвороби минає, нюх відновлюється.

  2. Інфекція вражає нюхові нейрони чи клітини, у тому числі сформований нюховий епітелій. У результаті вони ушкоджуються, і нюх пропадає. У такому випадку проблема зазвичай затягується надовго – клітинам потрібен час, щоб відновитись. До того ж пошкодження можуть бути більшими - наприклад, по нервових волокнах дійти до ділянок мозкової кори, що відповідають за нюх.


Щодо втрати нюху при COVID-19, то його механізм до кінця ще не вивчений. У фахівців є різні версії з цього приводу цілком можливо, що цей процес йде по одному з описаних вище механізмів. Є й інша версія – що вірус проникає в організм через білок АПФ-2, який також є одним із «будівельних матеріалів» нюхового епітелію. Також цілком ймовірно, що він впливає на нервову систему, руйнуючи нюхові нейрони та порушуючи роботи спеціальних центрів кори мозку.

Ще одне важливе уточнення: за даними досліджень, порушення нюху при коронавірусі та інших вірусних захворюваннях частіше зустрічаються у людей, які курять або страждають на хронічні ЛОР-захворювання.


Типи та симптоми порушень нюхової функції

Існує кілька проявів цієї проблеми::


  1. аносмія – людина повністю перестає сприймати запахи;

  2. гіпосмія - нюх помітно погіршується, запахи стають ледь вловимими;

  3. паросмія – сприйняття запахів змінюється, людина починає відчувати аромати інакше;

  4. фантосмія – пацієнт чує запахи, яких насправді немає;

  5. акосмія - нюх стає перекрученим, наприклад, банан пахне лакофарбовими матеріалами і т.д.


Будь-яке з цих порушень потребує консультації у ЛОР-лікаря. Він проведе детальну діагностику та підкаже, як повернути втрачений нюх.


Як порушення нюху впливає якість життя

Багато хто з нас недооцінює роль нюху, і дарма, адже це одне з базових почуттів, за допомогою яких ми сприймаємо світ. Нюх допомагає нам насолоджуватися ароматами квітів і трав, смачної їжі, улюблених парфумів. Доведено, що люди, які втратили це почуття, стають дратівливішими, тривожнішими, замкнутими. У них погіршується апетит, може розвиватися депресія. До того ж відсутність нюху може бути фізично небезпечною. Зокрема є ризик, що людина не помітить запаху газу при витоку.


Як відновити нюх?

Оскільки механізми порушення нюху при COVID-19 ще не досліджено остаточно, єдиного протоколу лікування немає. Лікар підбирає методи терапії індивідуально кожному пацієнту. Загалом, у лікуванні застосовуються методи, що з відновлення нюху після інших інфекційних хвороб. Добре у цьому плані допомагають:

  1. спеціальні спреї для носу, що знімають набряк та запалення;

  2. промивання носа сольовими та іншими розчинами;

  3. тренування за допомогою ефірних олій.


При цьому важливо не займатися самодіяльністю, а виконувати всі вказівки лікаря. У жодному разі не приймайте назальні спреї без рецепта – це може лише погіршити проблему. Тільки лікар може підібрати відповідні заходи лікування. Все залежить від того, як саме у пацієнта порушився нюх. Наприклад, якщо сприйняття запахів перекрутилося, то ефірні олії навряд чи допоможуть – вони спрацюють лише за аносмії чи гіпосмії.


Як довго відновлюється нюх після COVID-19 – терміни та прогноз

Процес відновлення кожного пацієнта йде індивідуально. Приблизно у 70-85% випадків нюх повністю або частково повертається через 1-2 тижні після завершення активної фази хвороби. Тобто, у людини знижується так зване вірусне навантаження у носоглотці та порожнині носа. Однак приблизно 25-40% пацієнтів стикаються з тривалим відновленням – до них нюх повертається поступово протягом 1-2 місяців.

Загалом, якщо у вас пропав нюх при коронавірусі або після нього – немає приводів для паніки. Це вказує на легкий перебіг хвороби. До того ж результати досліджень показують, що більшість пацієнтів нюх рано чи пізно повертається. Просто на це потрібен час – щоб нервові стовбурові клітини «встигли» сформувати новий нюховий епітелій.

Успіх відновлення багато в чому залежить від анамнезу пацієнта, загального стану його організму. Наприклад, якщо людина має хронічні ЛОР-захворювання, то до нього нюх повертається повільніше. Тому важливо стежити за здоров'ям та регулярно спостерігатися у лікаря.




Коментарі

У нас поки немає коментарів до цієї статті.



Додати коментар