Медичний порталСтаттіЧек-ап організму – що потрібно знати

ЧЕК-АП ОРГАНІЗМУ – ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

21.01.2022 16:20


У західних країнах високо розвинена медицина здорової людини. Європейці та американці чудово знають, що будь-якій хворобі набагато простіше запобігти, ніж вилікувати. Грамотна профілактика допомагає спрогнозувати, які погіршення у роботі організму можливі у майбутньому, і як їх можна уникнути. А ще на регулярних профоглядах можна виявити захворювання на ранніх стадіях, коли їх можна вилікувати набагато безпечніше, легше та з меншими наслідками для організму. Давайте розберемося, коли і кому потрібен чек-ап організму і як його правильно робити!

ЯК ЧАСТО ПРОВОДИТИ ПРОФІЛАКТИЧНИЙ ОГЛЯД?

Кожен організм індивідуальний, тому єдиних рекомендацій всім пацієнтів немає. Для дорослих людей працездатного віку нормою вважається 1 раз на 2-3 роки. Але якщо у людини є якісь хронічні захворювання – спостерігатися у лікаря потрібно частіше. Після 50 років чек-ап потрібно робити 1-2 рази на рік.


Також є групи людей, яким потрібен особливий медичний підхід та більш специфічна медична допомога до них відносяться:

  1. вагітні жінки;

  2. пацієнти із хронічними захворюваннями – діабетом, гіпертонією, гепатитом С тощо;

  3. люди із ВІЛ;

  4. пацієнти, які перенесли рак;

  5. люди з інвалідністю;

  6. ЛГБТ;

  7. люди похилого віку старше 65 років.


Ці людям проходити чек-ап рекомендується частіше – за індивідуальним графіком, який для них є сімейним лікарем.


Як обстежуватися: комплексно чи точково?

Традиційно профілактичний огляд включає комплекс різноманітних діагностичних заходів. Він допомагає скласти розгорнуту картину стану організму. Це непогана практика, але багатьом пацієнтам його недостатньо. Їм потрібні більш розгорнуті, точкові обстеження тих органів і систем, де в них є схильність до захворювань.

Як зрозуміти, які види діагностики потрібні пацієнтові? Для досвідченого сімейного лікаря це не є проблема. Він збирає анамнез, з'ясовує спадкову схильність, особливості способу життя, скарги. І вже на підставі цих даних призначає точкові обстеження. Пройдемося по основним групам ризику та способам профілактики.


СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ

В середньому повний скринінг серцево-судинної системи рекомендується проходити раз на 3-5 років усім дорослим людям. Але є групи ризику, яким це обстеження потрібно частіше. До них відносять пацієнтів, які:


  1. мають зайву вагу;

  2. курять;

  3. хворіють на цукровий діабет, дисліпідемію;

  4. неправильно харчуються;

  5. скаржаться на стрибки артеріального тиску;

  6. професійно займаються спортом.


Цим людям рекомендується регулярно робити кардіограму, УЗД серця та інші обстеження серцево-судинної системи.


ЗЛОЯКІСНІ НОВОУТВОРЕННЯ

Це одна з найпоширеніших проблем, яка для більшості пацієнтів стає несподіванкою. І все тому, що на ранніх стадіях рак практично не виявляє симптомів. Щоб вчасно його виявити, потрібно регулярно проходити обстеження – залежно від того, до якого типу рак у пацієнта є схильність:


  1. Рак шийки матки – у групі ризику жінки 20-65 років. Їм рекомендується проходити розширену кольпоскопію раз на 1-2 роки.

  2. Рак молочної залози – найчастіше розвивається у жінок старше 40 років, тому їм потрібно щороку проводити УЗД молочної залози та мамографію.

  3. Колоректальний рак - до нього схильні люди з гемороєм та хронічними порушеннями травлення. Регулярні огляди проводять методом колоноскопії, її рекомендується робити 1 раз на рік після 45 років.

  4. Рак простати – у групі ризику перебувають чоловіки із зайвою вагою, сидячим способом життя, низькою фізичною та статевою активністю. Ін потрібно проходити ТРУЗІ передміхурової залози щороку починаючи з віку 40 років. Після 50 років це обстеження рекомендується робити щороку всім чоловікам.

  5. Рак легень – частіше зустрічається у людей із патологіями дихальної системи. Ін потрібно щорічно робити регулярний скринінг з низькою дозою спіральної КТ.

  6. Рак шкіри (меланома) – схильність до нього мають люди з дуже світлою шкірою та безліччю родимок, які люблять засмагати та не користуються сонцезахисними кремами. Особливо ризики підвищені у людей з рудим волоссям. Також захворювання можуть провокувати спадкову схильність та ослаблений імунітет. Людям із групи ризику варто проходити дерматоскопію щороку, особливо після 50 років.


ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПРОФІЛАКТИКУ ЖІНОК

Жіночий організм схильний до впливу гормонів, які можуть провокувати деякі захворювання. Наприклад, у постменопаузі у ньому знижується рівень естрогену, що може призвести до остеопорозу – витончення кісткової тканини. Тому після 65 років жінкам потрібно робити скринінг стану кісток. Також для жіночого організму найчастішою проблемою є дефіцит заліза, який може призвести до захворювань крові. Особливо підвищено ризики при вагітності у постменопаузі. Тому необхідно регулярно здавати аналізи крові, щоб контролювати цей показник.


ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ

Пам'ятайте – багатьох хвороб можна уникнути, якщо слідувати простим порадам:

  1. правильно харчуватися – більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів;

  2. займатися спортом;

  3. відмовитись від шкідливих звичок;

  4. стежити за вагою;

  5. захищатися від сонця спеціальними кремами;

  6. прищеплюватися від ВПО та інших вірусів.


І звичайно ж, робити регулярний чек-ап організму, який допоможе виявити проблеми на ранніх стадіях та підтримати організм у добрій формі!





Коментарі

У нас поки немає коментарів до цієї статті.



Додати коментар