Медичний порталСтаттіЩо робити, коли болить горло

Що робити, коли болить горло

30.11.2022 15:21


Найчастіше дорослі та маленькі пацієнти приходять до ЛОР або сімейного лікаря з болем у горлі. Добре, коли вони звертаються до фахівця, гірше – якщо намагаються лікуватись самостійно, за допомогою так званих «народних методів». Найчастіше цей неприємний симптом не приходить один, а супроводжується осиплістю чи захриплістю голосу, першінням на задній стінці глотки, утрудненим ковтанням. Також може проявлятися загальна симптоматика – підвищення температури, біль голови, слабкість. Не варто недооцінювати біль у горлі, адже він може бути ознакою серйозних захворювань. Розповідаємо, з чим пов'язаний цей симптом, і як його позбутися!.

Причини болю у горлі

Найчастіше горло починає хворіти, якщо у ньому розвивається запальний процес. Його викликають різноманітні інфекції верхніх дихальних шляхів: бактеріальні, вірусні, грибкові. Давайте розберемо ТОП-10 найпоширеніших причин болю у горлі:


  1. ГРВІ, або як часто називають це захворювання – застуда. Розвивається в основному в осінньо-зимовий сезон, коли імунітет максимально ослаблений і схильний до вірусів. Додає ризиків і холодна погода – при переохолодженні ми стаємо сприйнятливішими до інфекцій. Зазвичай при ГРВІ біль у горлі доповнюється високою температурою, нежиттю, головним болем. Такі самі симптоми характерні й у грипу.

  2. Тонзиліт (ангіна) – запалення піднебінних мигдаликів, яке розвивається на тлі інфекційного зараження. Зазвичай протікає на фоні високої температури. Якщо вчасно не вилікувати, може порушити функцію мигдаликів, і їх доведеться видаляти.

  3. Фарингіт – запальний процес у горлянці, який можуть провокувати як бактеріальні, так і вірусні чи грибкові інфекції. Виявляється болем при ковтанні, першінням у горлі та кашлем.

  4. Інфекційний мононуклеоз – розвивається при інфікуванні вірусом Епштейна-Барр, який передається контактним чи повітряно-краплинним шляхом. Біль у горлі при цьому проявляється гостро, доповнюється лихоманкою та збільшенням лімфовузлів. Також вірус може вражати печінку та селезінку.

  5. Скарлатина – хвороба, яку викликають бактерії стрептокока. Проявляється почервонінням і болем у горлі, а також червоним висипом на тілі. При неправильному лікуванні може давати ускладнення на серцево-судинну систему.

  6. Стоматологічні патології – при запущеному карієсі, гінгівіті та інших інфекціях ротової порожнини запалення може перейти в горлянку.

  7. Патології шлунково-кишкового тракту – найчастіше причиною стає рефлюкс, тобто зворотний закид шлункового соку в стравохід. Він дратує тканини глотки та викликає біль у горлі.

  8. Злоякісні пухлини глотки або гортані – у міру зростання новоутворення руйнує м'які тканини та викликає біль у горлі, особливо під час ковтання чи розмови. Також при цьому у людини змінюється голос, збільшуються шийні лімфовузли, з'являється відчуття стороннього тіла в горлі і трапляються приступи кашлю, нерідко з кров'ю.

  9. Алергія – може виявлятися на сезонні збудники (пилок, насіння), а також на шерсть тварин, тютюновий дим, пил, запахи. При цьому крім болю в горлі та кашлю людину турбує нежить і сльозотеча.

  10. Стороннє тіло в горлі – якщо сторонній предмет застряг у м'яких тканинах та травмує їх, то може викликати хворобливі відчуття.


Також горло може боліти через сильне переохолодження, хімічний або термічний опік, часто куріння, подразнення гострою їжею, вдихання їдких речовин.

Які симптоми мають насторожити

Часто, крім болю в горлі, проявляються супутні ознаки патологій:


  1. утруднене ковтання чи дихання;

  2. біль в вухах;

  3. висипання на тілі;

  4. кашель з домішками крові у харкотинні;

  5. підвищена температура;

  6. збільшені лімфовузли;

  7. болі у суглобах.

Якщо ці симптоми турбують вас довше 2-3 днів, терміново запишіться прийом до лікаря. Він проведе обстеження та підбере відповідне лікування.


Діагностика при болі у горлі

Звертаючись до ЛОР з болем у горлі, потрібно максимально точно і докладно описати всі супутні симптоми. Також розкажіть про раніше перенесені захворювання, особливості організму, спадковість – це допоможе лікареві скласти анамнез. Після цього він проводить:


  1. фарингоскопію – огляд глотки за допомогою оптичного приладу з підсвічуванням та багаторазовим збільшенням;

  2. мазки зі слизової оболонки горла – допомагають встановити тип та природу інфекції;

  3. алергопроби;

  4. загальні аналізи крові та сечі.

На підставі результатів діагностики лікар добирає індивідуальну схему лікування.


Що робити при болі у горлі

Ці прості поради допоможуть вам легше впоратися із хворобливими відчуттями:


  1. пийте більше рідини – рясне тепле питво виведе токсини з організму та зволожить запалені тканини;

  2. намагайтеся їсти м'яку їжу, щоб не дратувати та не травмувати слизову оболонку;

  3. відмовтеся від куріння та алкоголю;

  4. підтримуйте вологість у приміщенні не менше 60% - це допоможе уникнути зневоднення слизових оболонок;

  5. дотримуйтесь голосового спокою;

  6. одягайтеся тепліше;

  7. дихайте через ніс, щоб не допустити переохолодження горла.


Чого не можна робити при болі в горлі

Головне табу – це самолікування. Так, інтернет рясніє порадами про те, як зняти біль у горлі за допомогою содових полоскань, трав'яних відварів, цибульно-часникової кашки та інших «народних засобів». Яких тільки порад там не зустрінеш: у хід ідуть і прянощі, і яблучний оцет, і буряковий сік, і картопляний відвар. Але важливо пам'ятати – все це не має нічого спільного із доказовою медициною. У кращому разі ці кошти виявляться марними. У найгіршому – нашкодять. Наприклад, при ангіні не можна їсти мед чи пити гаряче молоко – це лише посилить інфекційний процес. Також категорично не рекомендується при болі у горлі:


  1. ставити гірчичники;

  2. робити спиртові компреси;

  3. гріти горло;

  4. відкладати візит до лікаря.



Вчасно звернувшись до ЛОРу, ви швидко позбавитеся болю і зможете уникнути ускладнень.





Коментарі

У нас поки немає коментарів до цієї статті.



Додати коментар