Медичний порталУстановиКиївГромадські медичні організаціїАсоціація психіатрів України
Асоціація психіатрів України

Асоціація психіатрів України

Громадські медичні організації

вул. Фрунзе, 103 , Київ, Київська область
понеділок-четвер: 10.00 - 17.00
+38 (044) 35-02-71
Сховати карту

Про установу

Першим президентом Асоціації Психіатрів України був обраний В.М. Кузнєцов, віце-президентом - М.А. Рябокляч, виконавчим секретарем - С.Ф. Глузман. Перший час діяльність Асоціації в основному була спрямована на вирішення діагностичних і юридичних проблем, що залишилися від колишньої радянської психіатричної практики. Значна кількість українських громадян тоді висловлювали різку незгоду з мали перш місце фактом їх примусової госпіталізації у зв'язку з певними політичними або адміністративними мотивами, а також з діагностуванням у них тієї чи іншої форми психічного захворювання.

Тривалий час в офісі АПУ працювали лікар Ірена Грига, соціолог Тарас Воротинцев і філософ (фахівець з біоетики) Альона Воротинцева. В даний час Ірена Грига очолює Школу соціальної роботи в Києво-Могилянській академії, подружжя Воротинцева виїхали до Канади.

Поступово члени-засновники Асоціації, а також її активісти визначили для себе найбільш важливі, пріоритетні напрями діяльності:

    
Надання медичної, соціальної та правової допомоги психічно хворим громадянам України.
    
Інформаційно-публікаційна діяльність.
    
Ініціювання створення в країні громадських організацій, що об'єднують родичів психічно хворих, користувачів послуг системи психіатричної допомоги, медичних сестер психіатричного профілю.
    
Створення в країні інституту соціальних працівників та підготовка фахівців цього профілю.

Наданням допомоги психічно хворим протягом 16 років займалася Експертна комісія АПУ, з перших днів існування складалася з лікарів Н.І. Вергун і В.М. Чернявського і судового психолога Н.В. Алікіна. Надалі до складу комісії увійшли лікарі А.І. Коротенко і С.І. Костюченко.

Причиною особливої ​​уваги до інформаційно-публікаційної діяльності була повна відсутність в Україні (навіть у сховищах найбільших бібліотек) будь-яких книг і журналів психіатричного профілю, виданих поза рамками Східно-Європейської Радянської імперії. Руйнування СРСР супроводжувалося швидким розпадом імперської психіатричної доктрини - так званої «московської психіатричної школи». У зв'язку з цим Асоціація вирішила негайно приступити до вживання заходів щодо заповнення інформаційного вакууму за допомогою книг і журналів, що видаються в країнах Західної Європи та Північної Америки, а також, шляхом організації усних лекцій і семінарів із залученням провідних фахівців цих країн. Першим гостем, який відвідав Україну з цією метою на запрошення керівництва АПУ, був канадський професор-психіатр Гарольд Мирски. Незабаром після нього з тривалим візитом Україну відвідав президент Королівської Медичної Асоціації, президент Королівського коледжу психіатрів доктор Джеймс Берлі. Тоді ж безпосередню допомогу українським психіатрам (як гуманітарну, так і інтелектуальну) став надавати пан Роберт ван Ворен (Нідерланди) і його Міжнародний благодійний фонд «Женевська Ініціатива в Психіатрії».

Першим грантом, отриманим безпосередньо самої АПУ, був грант американського приватного благодійного фонду «Стенлі Фаундейшн».

Через короткий час стало зрозуміло, що отримання книг і журналів про стан і досягнення західної психіатрії недостатньо. Переважна більшість українських психіатрів в той час не володіли англійською мовою (перша партія книг і журналів була подарована нам Асоціацією лікарів-українців Великобританії). Поступово керівництво Асоціації прийшло до розуміння необхідності самостійного видання літератури (в першу чергу, в перекладах з європейських мов) українською та російською мовами. Завдяки безпосередній допомозі пана Роберта ван Ворена АПУ отримала в подарунок з Нідерландів набір типографських машин, необхідних для самостійного видання книг і журналів. У 1993 році за нашою ініціативою було створено благодійне видавництво «Сфера», має метою видання книг і журналів, в першу чергу для потреб української психіатрії. За минулі роки видавництво «Сфера» видало і розповсюдило в безкоштовному режимі близько 170 найменувань книг і 9 найменувань журналів.

У 1991 р. групою психіатрів (С.Ф. Глузман, В.М. Кузнєцов, О.А. Насінник, М.А. Рябокляч, Ю.Б. Юдін) була розпочата ініціативна робота над проектом закону «Про психіатричну допомогу». У результаті в 1993 р. текст проекту був завершений і представлений українському законодавцю. Проте лише в 2000 р. авторський проект закону був прийнятий Верховною Радою України в якості офіційного законодавчого документа.

Протягом усього свого існування Асоціація Психіатрів проводить щорічні всеукраїнські конференції з актуальних проблем психіатричної практики. Як правило, в роботі цих форумів беруть участь і фахівці з інших країн.

Асоціація Психіатрів, що є всеукраїнським об'єднанням, постійно тримає в зоні особливої ​​уваги психіатричні установи, територіально віддалені від центрального офісу в Києві. На регулярній основі в найвіддаленіші регіони країни доставляються книги і журнали, видані «Сферою», кращі фахівці з Києва та інших великих міст читають лекції у віддалених психіатричних лікарнях.

Асоціація працює не тільки з українськими журналістами, які є частими гостями нашого офісу в Києві, але також і з дипломатичними представниками європейських і північноамериканських держав, акредитованими в Україні. Завдяки люб'язною допомогою наших друзів-дипломатів бібліотека Асоціації отримала дуже цінну літературу і можливість підписатися на іноземні журнали. Найбільшу допомогу нам надали посольства Великобританії, Нідерландів, Франції, Німеччини.

Досить часто Асоціація проводить прес-конференції, пов'язані з психіатричної проблематикою (у тому числі у зв'язку з конкретними випадками психіатричних зловживань в країні), запрошуючи до участі в них всіх українських журналістів (газети, телебачення, радіо, інтернет-видання) та зарубіжних дипломатів.

Асоціація підтримує постійні контакти з міжнародними урядовими та неурядовими організаціями, зацікавленими психіатричної проблематикою.

У 1997 р. у зв'язку з конфліктною ситуацією між правлінням АПУ та адміністрацією київської міської психоневрологічної лікарні № 1, де ми орендуємо офісне приміщення, головний лікар лікарні інспірував протизаконне вторгнення в наш офіс податкової поліції, в результаті якого співробітники Асоціації та видавництва «Сфера» були безпідставно звинувачені податковою поліцією в «виготовленні фальшивих американських доларів», про що повідомили широкій публіці українські мас-медіа. Негайна реакція керівництва Служби безпеки України і посла Великобританії пана Ріва дозволила нам через десять днів увійти у власний офіс і продовжити роботу. Цей інцидент став надбанням української громадськості і викликав ноту протесту керівництва Ради Європи в Страсбурзі. Пізніше ця невигадана детективна історія стала об'єктом уваги українських кінодокументалістів (були зняті два відеофільми, показані різними каналами українського телебачення).

У 1998 р. рішенням правління Асоціації Психіатрів України були засновані дві щорічні премії для професіоналів, що працюють у сфері надання психіатричної допомоги. Перша - імені доктора М.Д. Танцюри - для лікарів-психіатрів, друга - імені фельдшера А.З. Мазура - для психіатричних медсестер. Підстава для присудження обох премій - «гідну поведінку в негідній ситуації».

Всі роки свого існування АПУ активно займається проблемою дестигматизації психіатричних пацієнтів в Україні. Саме у зв'язку з цим ми регулярно проводимо всілякі виставки творчості таких пацієнтів у різних регіонах країни. Поява спеціалізованої громадської організації «Касталія», прямо займається саме цією діяльністю, стало результатом ініціативи АПУ.

З ініціативи АПУ і безпосередньо доктора Глузмана, за допомогою професора Шуламит Рамон (Великобританія) була організована Школа соціальної роботи в Києво-Могилянській академії.

Ініціатива створення першого в Україні Центру медико-соціальної реабілітації на території Київської міської психоневрологічної лікарні № 1 також належить АПУ.
З ініціативи правління АПУ були створені такі неурядові організації:

    
Міжнародний Благодійний фонд «Видавництво Сфера»
    
Центр медико-соціальної реабілітації
    
Благодійна організація «Касталія»
    
Дослідницький центр соціальної політики
    
Український інститут психічного здоров'я
    
Ініціативи у громадській охороні здоров'я
    
Асоціація родичів психічно хворих «Віта»
    
Всеукраїнська громадська організація інвалідів з психічними розладами
    
Благодійне товариство допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю «Джерела»
    
Асоціація психіатричних медичних сестер України
    
Міжнародний медичний реабілітаційний центр для жертв воєн і тоталітарних режимів
    
Громадська організація лікарів-геронтопсіхіатров «Промінь світла» (Донецьк)

Спеціалісти

Психіатр, Психолог, Психотерапевт

Відгуки про Асоціація психіатрів України

У нас поки немає відгуків до цієї установі. Але ви можете їх додати.

Додати відгук