Золадекс - инструкция, аналоги

Золадекс АстраЗенека ЮК Лімітед, Великобританія/AstraZeneca UK Limited, United Kingdom. Великобритания

Золадекс АстраЗенека ЮК Лімітед, Великобританія/AstraZeneca UK Limited, United Kingdom. Великобритания

Международное название:

Gosereline

Тип:

Медичний препарат

Производитель:

АстраЗенека ЮК Лімітед, Великобританія/AstraZeneca UK Limited, United Kingdom.

Страна производства:

Великобритания

Форма выпуска:

Золадекс капсула для п / к. введ. прол. / д. по 3,6 мг в шпр.-апплік. №1
Золадекс капсули для п / к. введ. прол. / д. по 10,8 мг в шпр.-апплік. №1

Категория отпуска:

по рецепту

Дополнительноя информация

Оригинал/Дженерик:

Нет данных

Разрешен в России:

Да

Разрешен в ЕС:

Нет данных

Разрешен в США:

Нет данных

Вождение авто:

Нет данных

Грудным детям:

Не рекомендовано

Кормящим:

Не рекомендовано

Беременным:

Не рекомендовано

Инструкция по применению

Склад

діюча речовина: 1 капсула містить гозереліну ацетату еквівалентно 3,6 мг гозерелін-основи;

допоміжні речовини: сополімер лактиду і гліколіду.

Лікарська форма

Капсула для підшкірного введення пролонгованої дії.

Фармакотерапевтична група

Аналоги гонадотропін-рилізинг гормону.

Код АТС L02A E03.

Показання

Рак передміхурової залози. Лікування раку передміхурової залози у наступних випадках:

Рак молочної залози. Лікування чутливого до гормонального впливу раку молочної залози у жінок у репродуктивному віці і в перименопаузі.

Ендометріоз. Усунення симптомів, включаючи біль, зменшення розміру та кількості ендометріальних ушкоджень.

Для потоншання ендометрія. Для попереднього потоншання ендометрія перед його хірургічною аблацією або резекцією.

Фіброми матки. Для зменшення пухлинних вузлів, поліпшення гематологічного статусу хворих і зменшення симптомів, включаючи біль. Як допоміжний засіб при хірургічному втручанні з метою полегшення операційної техніки і зниження втрат крові при операції.

При екстракорпоральному заплідненні. Десенсибілізація гіпофіза при підготовці до стимуляції суперовуляції.

Протипоказання

Відома гіперчутливість до гозереліну або до інших аналогів ЛГ-РГ (лютеїнізуючого гормону – рилізінг гормону).

Період вагітності або годування груддю.

Дитячий вік.

Спосіб застосування та дози

1 капсулу (3,6 мг) препарату Золадекс вводять підшкірно у передню черевну стінку кожні

28 днів. Тривалість введення препарату Золадекс при онкологічних захворюваннях коригує лікар індивідуально для кожного хворого.

Для хворих із нирковою або печінковою недостатністю, а також для хворих літнього віку коригувати дозу немає необхідності.

Екстракорпоральне запліднення. Золадекс 3,6 мг призначають для десенсибілізаційної терапії гіпофіза, яка визначається за концентрацією естрадіолу у сироватці крові і має відповідати такій на ранній фолікулярній фазі (приблизно 150 пмоль/л). Це, як правило, відбувається між

7-ю і 21-ю добою менструального циклу. Суперовуляцію (контрольована стимуляція яєчників) за допомогою гонадотропіну розпочинають, коли вже досягнута десенсибілізація. Десенсибілізація, спричинена введенням агоніста ЛГ-РГ (Золадексу), є стійкішою, через що в деяких випадках може виникнути потреба у збільшенні дози гонадотропіну. На відповідній стадії розвитку фолікула введення гонадотропіну припиняється і надалі вводять хоріонічний гонадотропін людини для індукції овуляції. Контроль лікування, процедури добування ооциту та запліднення проводять відповідно до звичайної практики кожної лікувальної установи.

Ендометріоз можна лікувати не більше 6 місяців, оскільки клінічні дані відносно триваліших періодів застосування відсутні. Повторні курси лікування проводити не слід через небезпеку втрати частини мінеральних компонентів та зменшення щільності кісткової тканини. Було продемонстровано, що у пацієнток, які отримували Золадекс з приводу ендометріозу, додаткова замісна гормонотерапія (щоденний прийом естрогенного і прогестагенного препаратів) зменшувала втрату мінеральної щільності кісткової тканини і вираженість вазомоторних симптомів.

Для потоншання ендометрія препарат призначають на 4-8 тижнів. При великих розмірах матки або невизначеності терміну хірургічного втручання може знадобитися введення другої капсули.

Жінкам з анемією, спричиненою фібромою матки, Золадекс 3,6 мг у комбінації з препаратами заліза можна вводити до 3 місяців перед хірургічним втручанням.

Побічні реакції

За частотою виникнення усі зареєстровані під час клінічних досліджень, постмаркетингових досліджень та повідомлені спонтанно побічні реакції були розподілені за категоріями. Найпоширенішими побічними реакціями були припливи жару, пітливість та реакції у місці ін’єкції.

При класифікації за частотою використовувалися такі критерії: дуже часті (≥1/10); часті (≥1/100, <1/10); нечасті (≥1/1000, <1/100); рідкісні (≥1/10000, <1/1000); дуже рідкісні (<1/10000) та з невідомою частотою (коли частота не може бути встановлена за наявними даними).

а Зниження толерантності до глюкози спостерігалось у чоловіків, які отримували агоністи ЛГ-РГ. Це може проявлятись у вигляді цукрового діабету або втрати контролю глікемії у пацієнтів з уже наявним цукровим діабетом.

b Ці фармакологічні ефекти рідко потребують відміни терапії.

с Можуть проявлятись у вигляді артеріальної гіпотензії або гіпертензії, спостерігалися в окремих пацієнтів, які отримували Золадекс. Ці зміни зазвичай транзиторні та зникають протягом подальшого лікування або після відміни Золадексу. Зрідка такі зміни настільки виражені, що потребують медичного втручання, в тому числі відміни лікування Золадексом.

d Зазвичай це явище легке та часто зникає без відміни лікування.

е На початку лікування у пацієнтів з раком передміхурової залози можливе тимчасове посилення болю у кістках, що може лікуватись симптоматично.

f Відмічено у фармако-епідеміологічному дослідженні агоністів ЛГ-РГ, що застосовувалися для лікування раку передміхурової залози. Ризик вочевидь зростає при застосуванні з антиандрогенами.

g Втрата волосся на голові спостерігалась у жінок, у тому числі молодого віку, що лікувалися з приводу доброякісних гінекологічних захворювань. Зазвичай це явище невиражене, але інколи може бути важким.

h Особливо втрата волосся на тілі є очікуваним ефектом від зниженння рівнів андрогенів.

і У більшості випадків акне стало відомо у місячний строк після початку застосування.

Дані постмаркетингового досвіду

Існує невелика кількість повідомлень про зміни гематологічних показників, порушення функції печінки, емболію легеневої артерії та інтерстиціальну пневмонію, що виникли під час застосування Золадексу.

Крім того, у жінок, які отримували препарат з приводу доброякісних гінекологічних станів, повідомлялося про випадки таких побічних реакцій:

акне, зміна оволосіння тіла, сухість шкіри, збільшення маси тіла, підвищення сироваткового холестерину, синдром гіперстимуляції яєчників (при застосуванні у комбінації з гонадотропінами), вагініт, виділення з піхви, знервованість, розлад сну, втомлюваність, периферійні набряки, міалгія, спазми литкових м’язів, нудота, блювання, діарея, запор, скарги з боку органів черевної порожнини, зміни голосу.

На початку лікування ознаки та симптоми захворювання можуть тимчасово посилюватись, у такому разі може бути призначене симптоматичне лікування.

Зрідка у пацієнтів з метастатичним раком молочної залози на початку лікування розвивалася гіперкальціємія. При наявності симптомів, що вказують на гіперкальціємію (таких як спрага), слід виключити гіперкальціємію.

Зрідка під час лікування аналогами ЛГ-РГ у жінок може настати менопауза, внаслідок чого після відміни лікування не відновлюються менструації. Невідомо, чи є це ефектом Золадексу або наслідком гінекологічного захворювання.

Передозування

Даних відносно передозування у людей немає. У випадках, коли Золадекс застосовували раніше строку при описаних показаннях для застосування або у більшій дозі, не спостерігалося жодного клінічно значущого небажаного явища. Дослідження, що проводились на тваринах, дають можливість припустити, що застосування вищих доз Золадексу не буде виявляти будь-яких інших дій, окрім тих, що мають терапевтичне спрямування на концентрацію статевих гормонів і на репродуктивну систему. У разі передозування хворому слід призначити симптоматичне лікування.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Золадекс не слід застосовувати протягом періоду вагітності, оскільки теоретично агоністи ЛГ-РГ підвищують ризик аборту та вад розвитку плода. Жінок репродуктивного віку необхідно ретельно обстежити до початку лікування з метою виключення вагітності. До відновлення менструацій протягом лікування мають застосовуватися негормональні методи контрацепції.

Перед застосуванням Золадексу з метою запліднення слід виключити вагітність. При застосуванні Золадексу за цим показанням немає жодних клінічних відомостей, що вказують на наявність причинного зв'язку між Золадексом та будь-якою подальшою патологією розвитку ооциту, вагітності або її наслідками.

Застосування Золадексу під час годування груддю не рекомендується.

Золадекс не показаний для лікування дітей.

Чоловіки

Слід з обережністю призначати Золадекс чоловікам з особливо високим ризиком обструкції сечовивідних шляхів або компресії спинного мозку та ретельно наглядати за такими пацієнтами протягом першого місяця лікування. У разі наявності або виникнення компресії спинного мозку або ниркової недостатності, спричиненої обструкцією сечовивідних шляхів, слід призначити стандартне лікування цих ускладнень.

Слід розглянути можливість призначення антиандрогенів протягом початкового періоду лікування аналогами ЛГ-РГ (наприклад ципротерону ацетату 300 мг/добу протягом 3 днів перед та 3 тижнів після призначення Золадексу), оскільки повідомлялося, що це попереджує можливі наслідки початкового підйому сироваткового рівня тестостерону.

Агоністи ЛГ-РГ можуть знижувати мінеральну щільність кісток. Попередні дані вказують на те, що застосування бісфосфонатів у комбінації з агоністами ЛГ-РГ може зменшувати втрату кісткових мінералів. При лікуванні пацієнтів з додатковими факторами ризику остеопорозу (такими як хронічне зловживання алкоголем, паління, довготривале лікування протисудомними засобами або кортикостероїдами, обтяжений сімейний анамнез остеопорозу) слід вживати особливих застережних заходів.

Повідомлялося про випадки змін у настрої, в тому числі депресію. Слід ретельно наглядати за пацієнтами з відомою депресією та хворими на артеріальну гіпертензію.

Серед чоловіків, які отримували агоністи ЛГ-РГ, спостерігалися випадки зниження толерантності до глюкози. Це може проявлятись у вигляді цукрового діабету або втрати контролю глікемії у пацієнтів з уже наявним цукровим діабетом. Отже, має проводитись моніторинг рівня глюкози у крові.

Жінки

Рак молочної залози як показання

Зниження мінеральної щільності кісток

Агоністи ЛГ-РГ можуть знижувати мінеральну щільність кісток. Через 2 роки лікування ранніх стадій раку молочної залози середнє зменшення мінеральної щільності шийки стегнової кістки та поперекового відділу хребта у жінок становило 6,2 % та 11,5 % відповідно. Було показано, що через рік після відміни лікування мінеральна щільність цих кісток частково відновлюється: шийки стегнової кістки – до 3,4 %, поперекового відділу хребта – до 6,4 % від початкового рівня, проте дані щодо відновлення кісткової маси дуже обмежені. Згідно з наявними на даний момент даними, у більшості жінок після відміни лікування кісткова маса відновлюється.

Попередні дані свідчать про те, що при раку молочної залози застосування Золадексу у комбінації з тамоксифеном може знижувати втрату кісткових мінералів.

Доброякісні стани як показання

Втрата мінеральної щільності кісток

Агоністи ЛГ-РГ можуть спричиняти зниження мінеральної щільності кісток у середньому на

1 % за 6 місяців лікування. Зниження мінеральної щільності кісток на кожні 10 % збільшує ризик переломів приблизно в 2-3 рази. Згідно з наявними на даний момент даними, у більшості жінок після відміни лікування кісткова маса відновлюється.

У пацієнток, які приймають Золадекс для лікування ендометріозу, додаткова гормонозамісна терапія послаблювала зменшення мінеральної щільності кісток та вираженість вазомоторних симптомів.

Немає специфічних даних щодо застосування препарату пацієнтам із встановленим остеопорозом чи факторами ризику його розвитку (такими як хронічне зловживання алкоголем, паління, довготривала терапія препаратами, що знижують мінеральну щільність кісток, наприклад протисудомними засобами або кортикостероїдами, наявність остеопорозу в родинному анамнезі, порушення харчування, наприклад нервова анорексія). Оскільки зменшення мінеральної щільності кісток у таких пацієнтів може бути більш небезпечним, застосування препарату Золадекс слід обмірковувати у кожному окремому випадку та розпочинати терапію, лише якщо в результаті ретельної оцінки визначено, що користь переважатиме над ризиком. Слід вдатися до додаткових заходів протидії втраті кісткових мінералів.

Кровотеча відміни

На початку застосування Золадексу у деяких пацієнток можливі вагінальні кровотечі різної тривалості та інтенсивності. Зазвичай така кровотеча трапляється у перший місяць після початку лікування, вірогідно, є реакцією на вилучення естрогену та минає сама по собі. Якщо кровотеча не минає, потрібно встановити її причину.

Немає клінічних даних щодо ефекту застосування Золадексу для лікування доброякісних гінекологічних станів протягом більше шести місяців.

Застосування Золадексу може призводити до посилення опору шийки матки, тому при розширенні шийки слід дотримуватися обережності.

Застосовувати Золадекс у рамках допоміжної репродукції слід лише під наглядом спеціаліста з досвідом роботи у цій сфері.

Як і у випадку застосування інших агоністів ЛГ-РГ, повідомлялося про випадки синдрому гіперстимуляції яєчників (СГСЯ), зумовленого застосуванням Золадексу 3,6 мг у комбінації з гонадотропіном. Цикл стимуляції слід ретельно контролювати, щоб визначити пацієнток, яким може загрожувати розвиток СГСЯ. При наявності ризику виникнення СГСЯ застосування хоріонічного гонадотропіну людини (хГЛ) по можливості слід відмінити.

Рекомендується з обережністю застосовувати Золадекс при методиках запліднення пацієнткам із синдромом полікістозних яєчників, оскільки можлива стимуляція великої кількості фолікулів.

Жінкам реподуктивного віку необхідно застосовувати негормональні методи контрацепції протягом терапії препаратом Золадекс та до відновлення менструацій після завершення лікування.

Потрібен ретельний нагляд за пацієнтками зі встановленою депресією та пацієнтками з гіпертензією.

Застосування Золадексу може призвести до позитивної реакції на антидопінговий тест.

Застосовувати тільки у випадку, якщо конверт зі шприцем-аплікатором неушкоджений. Застосовувати відразу після розкриття конверта. 

Фармакологічні властивості

Показано, що Золадекс у комбінації з препаратами заліза спричиняє аменорею, що призводить до підвищення рівня гемоглобіну та поліпшення відповідних гематологічних параметрів у жінок з фібромами матки і супутньою анемією. Така комбінація дасть додатково 10 г/л збільшення концентрації гемоглобіну порівняно з терапією тільки препаратами заліза. Під час лікування Золадексом у деяких жінок може настати менопауза. У невеликої кількості пацієнток після закінчення лікування менструації не відновлюються.

Фармакокінетика. Золадекс має майже повну біологічну доступність. Введення капсули кожні чотири тижні забезпечує підтримку ефективних концентрацій. Кумуляції у тканинах при цьому не відбувається. Золадекс погано зв’язується з білком, і період напіввиведення його із сироватки крові становить 2 - 4 години у хворих із нормальною нирковою функцією. Період напіввиведення збільшується у хворих із порушеннями ниркової функції. При щомісячному введенні препарату у вигляді капсули зазначена зміна не буде мати значних наслідків. Тому змінювати дозу для пацієнтів із порушенням функції нирок немає необхідності. У хворих із печінковою недостатністю значних змін у фармакокінетичних параметрах не спостерігається.

Основні фізико-хімічні властивості

стерильна циліндричної форми капсула від білого до кремового кольору, твердий полімер.

Термін придатності

3 роки. 

Умови зберігання

Зберігати при температурі нижче 25 °С. Зберігати у місцях, недоступних для дітей.

Упаковка

По 1 капсулі у шприц-аплікаторі з захисним механізмом; по 1 шприцу у конверті разом з десикантом (вологопоглинаючою капсулою); по 1 конверту в картонній коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

АстраЗенека ЮК Лімітед, Великобританія/AstraZeneca UK Limited, United Kingdom.

Місцезнаходження

Macclesfield, Cheshire, United Kingdom, SK10 2NA/

Макклсфілд, Чешир, Великобританія, SK10 2NA.