Медичний порталПрепаратиООвестін-крем

Овестін-крем - инструкция, аналоги

Овестін-крем Н.В. Органон для

Овестін-крем Н.В. Органон для "Шеринг-Плау Сентрал Ист АГ", Нидерланды / Швейцария Нидерланды

Международное название:

Estriol

Тип:

Медичний препарат

Производитель:

Н.В. Органон для "Шеринг-Плау Сентрал Ист АГ", Нидерланды / Швейцария

Страна производства:

Нидерланды

Форма выпуска:

Овестін супозиторії вагин. по 0,5 мг №15 (5х3)
Овестін крем вагин., 1 мг / г по 15 г у тубах 9
Овестін таблетки по 1 мг №30
Овестін таблетки по 2 мг №30

Категория отпуска:

без рецепта

Дополнительноя информация

Оригинал/Дженерик:

Нет данных

Разрешен в России:

Да

Разрешен в ЕС:

Да

Разрешен в США:

Да

Вождение авто:

Противопоказаний нет

Грудным детям:

Не рекомендовано

Кормящим:

Не рекомендовано

Беременным:

Не рекомендовано

Инструкция по применению

Зміст інструкції

Склад лікарського засобу

діюча речовина: estriol;

1 г крему містить естріолу 1 мг;

допоміжні речовини: октилдодеканол, цетилпальмітат, гліцерин, спирт цетиловий, спирт стеариловий, полісорбат 60, сорбітанстеарат, кислота молочна, хлоргексидин, натрію гідроксид, вода очищена.

Лікарська форма

Крем вагінальний.

Гомогена, однорідна маса кремоподібної консистенції від білого до майже білого кольору.

Назва і місцезнаходження виробника

Органон (Ірландія) Лтд., Драйнем Роад Свордс, Ко. Дублін, Ірландія/

Organon (Ireland) Ltd., Drynam Road Swords, Co. Dublin, Ireland.

Фармакотерапевтична група

Гормони статевих залоз та препарати, що застосовуються при патології статевої сфери.

Природні та напівсинтетичні естрогени, прості препарати. Код АТС G03C А04.

Овестинâ містить природний жіночий гормон естріол. На відміну від інших естрогенів, естріол є короткодіючим, оскільки він взаємодіє з ядрами клітин ендометрія. Він компенсує втрату продукції естрогену у жінок в період менопаузи та зменшує виразність менопаузальних симптомів. Естріол особливо ефективний при лікуванні урогенітальних порушень. У разі атрофії нижніх відділів сечостатевого тракту естріол нормалізує епітелій і сприяє відновленню нормальної мікрофлори та фізіологічного рівня pH у піхві. Внаслідок цього підвищується резистентність клітин епітелію сечостатевого тракту до інфекції та запалення, що призводить до зменшення таких вагінальних хвороб та їх симптомів, як диспареунія, сухість, свербіж, вагінальні інфекції та інфекції сечового тракту, порушення сечовипускання та незначне нетримання сечі.

Згідно інформації, яка отримана під час клінічних дослідженнь зниження менопаузальних симптомів відбувалося протягом перших тижнів лікування. Також, згідно клінічних досліджень, вагінальна кровотеча після лікування Овестиномâ виникала тільки у рідкісних випадках. Інтравагінальне введення естріолу забезпечує оптимальну біодоступність у місці дії. Естріол також всмоктується у системний кровотік, про що свідчить швидке збільшення концентрації некон’югованого естріолу в плазмі. Максимальна концентрація в плазмі крові (Cmax) розвивається через 1-2 години після введення. Після вагінального введення естріолу у дозі 0,5 мг величина Cmax

становила приблизно 100 мг/мл, Cmin – приблизно 25 мг/мл, а середня концентрація – приблизно 70 мг/мл. Після 3 тижнів щоденного вагінального введення естріолу у дозі 0,5 мг середня концентрація зменшилась до 40 мг/мл.

Майже весь (90 %) естріол у плазмі зв’язується з альбуміном і, на відміну від інших естрогенів, майже не зв’язується з глобуліном, що зв’язує статеві гормони. Метаболічний розпад естріолу відбувається переважно шляхом кон’югації та декон’югації під час ентерогепатичної циркуляції. Оскільки естріол є кінцевим продуктом метаболізму, він в основному виводиться у кон’югованій формі з сечею. Лише незначна частина (приблизно 2 %) виділяється з калом переважно у вигляді некон’югованого естріолу.

Показання для застосування

Гормональна замісна терапія (ГЗТ) для лікування атрофії нижніх відділів сечостатевого тракту, пов’язаної з дефіцитом естрогену.

Перед- і післяопераційне лікування жінок у постменопаузальному періоді при вагінальних хірургічних втручаннях.

Як допоміжний засіб для діагностики при сумнівних випадках атрофічної картини цервікального мазка.

Протипоказання

Підвищена чутливість до активної речовини або до будь-якої допоміжної речовини.

Встановлений, перенесений або підозрюваний рак молочної залози.

Встановлені або підозрювані естрогензалежні злоякісні пухлини (наприклад рак ендометрія).

Вагінальна кровотеча невизначеної етіології.

Нелікована гіперплазія ендометрія.

Попередня або наявна венозна тромбоемболія (тромбоз глибоких вен, емболія легенів).

Встановлені тромбоемболічні порушення (наприклад дефіцит протеїну С, протеїну S або антитромбіну, див. розділ «Належні заходи безпеки при застосуванні»).

Активне або нещодавно перенесене тромбоемболічне захворювання артерій (наприклад стенокардія, інфаркт міокарда).

Захворювання печінки гострої стадії або захворювання печінки в анамнезі, після якого показники функції печінки не повернулися до нормальних величин.

Порфірія.

Належні заходи безпеки при застосуванні

Рекомендується проводити медичне обстеження перед початком та періодично під час лікування для точного визначення його ризику та переваг.

Стани, при яких препарат необхідно застосовувати з обережністю і під наглядом лікаря:

лейоміома (фіброма матки) або ендометріоз;

тромбоемболічні порушення або наявність чинників ризику (див. нижче);

наявність чинників ризику появи естрогензалежних пухлин, наприклад 1-й ступінь спадковості для раку молочної залози;

підвищення артеріального тиску;

захворювання серця;

захворювання печінки (наприклад гепатоаденома);

захворювання нирок;

цукровий діабет із судинними порушеннями або без них;

жовчнокам’яна хвороба;

мігрень або сильний головний біль;

системний червоний вовчак;

гіперплазія ендометрія в анамнезі (див. нижче);

епілепсія;

астма;

отосклероз.

Лікування потрібно негайно припинити у разі виявлення протипоказання та при виникненні таких станів:

жовтяниця або погіршення функції печінки;

значне підвищення артеріального тиску;

новий напад головного болю за типом мігрені;

вагітність.

Для запобігання розвитку гіперплазії ендометрія добова доза не повинна перевищувати 1 дози, яку містить аплікатор (0,5 мг естріолу) і не слід застосовувати цю максимальну дозу довше декількох тижнів.

Ступінь ризику раку молочних залоз у жінок для Овестинуâ залишається невідомим, але наявні дані вказують на підвищення ризику раку молочної залози у жінок, які застосовують комбіновані естроген-прогестогенові засоби, а, можливо, також і тільки естрогенові засоби для гормональної замісної терапії; це залежить від тривалості проведення гормональної замісної терапії. У недавньому популяційному контрольованому для кожного випадку дослідженні за участю 3345 жінок з інвазивним раком молочної залози і 3454 жінок у контрольній групі було показано, що застосування естріолу, на відміну від іншого естрогену, не супроводжується збільшенням ризику раку молочної залози. Проте клінічне значення цих результатів поки що не було з’ясовано. Тому важливо обговорювати з пацієнткою ризик виникнення раку молочної залози і співвідносити з відомими перевагами гормональної замісної терапії.

Ступінь ризику розвитку венозної тромбоемболії при застосуванні Овестинуâ залишається невідомим, але наявні дані вказують що проведення гормональної замісної терапії призводить до збільшення у 1,3-3 рази ризику розвитку венозної тромбоемболії, тобто тромбозу глибоких вен або легеневої емболії.

Пацієнти зі встановленими захворюваннями, що супроводжуються тромбофільними розладами, мають підвищений ризик розвитку венозної тромбоемболії, а гормональна замісна терапія може збільшувати цей ризик. Тому проведення гормональної замісної терапії протипоказане для таких пацієнток (див. розділ «Протипоказання»). Для жінок, яким уже проводиться постійне лікування антикоагулянтами, потрібно ретельно зважувати співвідношення переваг і ризику при проведенні гормональної замісної терапії. Чинники ризику розвитку венозної тромбоемболії включають застосування естрогенів, літній вік, перенесення значної операції, тривала іммобілізація, ожиріння (індекс маси тіла > 30 кг/м2), вагітність, післяпологовий період, системний червоний вовчак і рак. Однозначної думки стосовно ролі варикозного розширення вен у розвитку венозної тромбоемболії немає.

Якщо тривала іммобілізація неминуча після елективної операції, рекомендується тимчасово припинити гормональну замісну терапію за 4-6 тижнів до проведення операції. Таку терапію можна поновити тільки після повного відновлення рухомості жінки.

Якщо Овестинâ застосовують за призначенням «перед- і післяопераційна терапія.... », то необхідно передбачити профілактичне лікування для запобігання тромбозів. Якщо після початку лікування Овестиномâ з’явиться венозна тромбоемболія, то лікування цим препаратом необхідно припинити. Пацієнтам потрібно повідомити про необхідність негайного звернення до лікаря, якщо вони відчують симптоми можливої тромбоемболії (наприклад хворобливий набряк ноги, раптовий біль у грудях, задишку).

У ході досліджень не було отримано ознак того, що гормональна замісна терапія комбінованим естроген-прогестероновим препаратом або тільки естрогеновим препаратом забезпечує захист від інфаркту міокарда у жінок з ішемічною хворобою серця або без неї.

Здатність Овестинуâ підвищувати ризик ішемічного інсульту залишається невідомою, проте є дані, що при комбінованій естроген-прогестагеновій або тільки естрогеновій терапії ризик ішемічного інсульту підвищується у 1,5 рази.

Залишається невідомим, чи відрізняється ризик при застосуванні естрогену низької активності (наприклад Овестинуâ) від ризику при тривалому проведенні комбінованої гормональної замісної терапії або при застосуванні препаратів, в яких міститься тільки естроген, але в наявності є дані, що тривале проведення гормональної замісної терапії за допомогою тільки естрогену супроводжувалось підвищенням ризику розвитку раку яєчників у жінок, яким видалили матку.

Естрогени можуть призвести до затримки рідини в організмі, і тому за станом пацієнтів з порушенням функції серця або нирок потрібно проводити ретельне спостереження.

Естріол є слабким інгібітором гонадотропіну і не виявляє іншого значного впливу на ендокринну систему.

Залишається невідомим, чи призводить Овестинâ до такого підвищення ризику, але існують деякі докази підвищення ризику можливої деменції у жінок, які почали безперервне застосовування комбінованих препаратів або тільки естрогену для гормональної замісної терапії після 65 років.

До складу крему Овестинâ входить спирт цетиловий і спирт стеариновий. Вони можуть викликати шкірні реакції (наприклад контактний дерматит).

Застосування у період вагітності або годування груддю

Овестинâ не застосовують під час вагітності. Якщо жінка завагітніє під час лікування Овестиномâ, то прийом препарату потрібно негайно припинити. Результати проведених на сьогодні епідеміологічних досліджень впливу естрогенів на плід не вказують на наявність тератогенної або фетотоксичної дії.

Овестинâ не застосовують протягом періоду годування груддю. Естріол проникає у грудне молоко і може зменшувати продукування молока.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами

Наскільки відомо, Овестинâ не впливає на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Діти

Препарат не застосовують дітям.

Спосіб застосування та дози

При атрофії нижніх відділів сечостатевого тракту: по 1 дозі препарату на добу протягом перших тижнів з подальшим поступовим зниженням до підтримуючої дози (наприклад, по 1 дозі препарату 2 рази на тиждень) залежно від ступеня зменшення симптомів.

Для перед- та післяопераційного лікування жінок у постменопаузальному періоді при вагінальних хірургічних втручаннях: по 1 дозі препарату на добу протягом 2 тижнів до операції; по 1 дозі препарату 2 рази на тиждень протягом 2 тижнів після операції.

Як допоміжний засіб для діагностики при отриманні атрофічної картини цервікального мазка: по 1 дозі препарату через день протягом тижня перед взяттям наступного мазка.

Застосовувати ввечері перед сном.

Крем Овестин® потрібно вводити у піхву за допомогою каліброваного аплікатора.

В 1 дозі препарату (аплікатор, заповнений до кільцевої позначки) міститься 0,5 г крему Овестинâ, що відповідає 0,5 мг естріолу.

Інструкції для застосування препарату пацієнткою

1. Зняти ковпачок з туби, перевернути ковпачок і за допомогою гострого виступу на ньому відкрити тубу.

2. Прикрутити кінець аплікатора до туби.

3. Стиснути тубу, щоб заповнити аплікатор кремом до зупинки поршня.

4. Відкрутити аплікатор від туби і закрити її ковпачком.

5. Для введення крему потрібно лягти і вставити кінець аплікатора глибоко в піхву.

6. Повільно натиснути на поршень до повного випорожнення аплікатора.

Після використання дістати поршень із циліндра та вимити циліндр і поршень у теплій мильній воді. Не використовувати мийні засоби. Після миття ретельно ополоснути.

НЕ класти АПЛІКАТОР У ГАРЯЧУ АБО КИПЛЯЧУ ВОДУ.

У разі пропуску чергової дози препарату слід ввести препарат одразу після згадування, якщо це не відбулося в день введення наступної дози. В останньому випадку пропущену дозу вводити не слід, а лікування продовжити за звичайною схемою введення.

НЕ МОЖНА ВВОДИТИ 2 ДОЗИ ПРЕПАРАТУ В ОДИН ДЕНЬ.

На початку або при продовженні лікування менопаузальних симптомів необхідно застосовувати найменшу ефективну дозу протягом найкоротшого періоду.

Жінкам, яким не проводять гормональну замісну терапію або яких переводять з безперервного перорального застосування комбінованого препарату для гормональної замісної терапії, лікування Овестином® можна починати у будь-який день. Жінки, які переходять з циклічної схеми прийому препаратів для гормональної замісної терапії, повинні починати лікування Овестином® через один тиждень після завершення циклу.

Передозування

При дослідженнях на тваринах гостра токсичність естріолу була дуже низькою. Вірогідність передозування Овестинуâ при вагінальному введенні є надзвичайно низькою. Проте у разі введення великої кількості препарату у жінок може з’явитись нудота, блювання та кровотеча як синдром відміни лікування. Специфічний антидот невідомий. У разі необхідності потрібно проводити симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Задокументовано такі побічні реакції при застосуванні Овестину®:

системні порушення та реакції у місці введення: подразнення та свербіж у місці введення (наприклад біль та еритема в місці введення);

з боку імунної системи: реакції гіперчутливості;

з боку репродуктивної системи та молочних залоз: дискомфорт і біль у молочних залозах; постклімактеричні кров’янисті виділення, вагінальні виділення;

з боку травного тракту: нудота;

метаболічні порушення: периферичні набряки.

Ці побічні реакції здебільшого транзиторні, але вони можуть також вказувати на застосування дуже високої дози.

При лікуванні тільки естрогеном або комбінованим препаратом естрогену та прогестагену виникали також інші побічні реакції.

Доброякісні та злоякісні естрогензалежні новоутворення, наприклад рак ендометрія, рак молочної залози, рак яєчників (див. розділи «Протипоказання» та «Належні заходи безпеки при застосуванні»).

При проведенні гормональної замісної терапії частіше виникає венозна тромбоемболія, тобто тромбоз глибоких вен ніг або таза та емболія легенів порівняно з жінками, яким не проводять таке лікування (див. розділи «Протипоказання» та «Належні заходи безпеки при застосуванні»).

Ішемічна хвороба серця (вік від 60 років), ішемічний інсульт (див. розділи «Протипоказання» та «Належні заходи безпеки при застосуванні»).

Захворювання жовчного міхура.

Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин: хлоазма, мультиформна еритема, вузликова еритема, геморагічна пурпура.

Можлива деменція у віці понад 65 років.

Оскільки в склад препарату входить цетиловий спирт і стеариновий спирт, вони можуть викликати шкірні реакції (наприклад контактний дерматит).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

У клінічній практиці не зареєстровано випадків взаємодії між Овестином® та іншими лікарськими засобами. Такі дані є обмеженими, проте може відбуватись взаємодія між Овестином® та іншими лікарськими засобами. При застосуванні комбінованих пероральних контрацептивів було описано такі ознаки взаємодії, які також могли бути пов’язані з лікуванням Овестином®:

метаболізм естрогенів може посилюватися при їх супутньому застосуванні з препаратами, здатними індукувати ферменти, що беруть участь у метаболізмі лікарських засобів, особливо ферменти цитохрому P450; наприклад з такими препаратами, як протисудомні засоби (зокрема гідантоїни, барбітурати, карбамазепін), протиінфекційні засоби (зокрема гризеофульвін, рифампіцин, антиретровірусні агенти – невірапін та ефавіренц), а також рослинні препарати, в яких міститься звіробій (Hypericum Perforatum);

ритонавір і нелфінавір є відомими сильними інгібіторами, але вони, навпаки, проявляють індукуючі властивості при застосуванні зі стероїдними гормонами.

Клінічно значуще підвищення метаболізму естрогенів може призвести до зниження ефективності Овестинуâ та до зміни картини маткової кровотечі.

Естріол може збільшувати фармакологічні ефекти кортикостероїдів, сукцинілхоліну, теофілінів та тролеандоміцину.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 30 °С в недоступному для дітей місці. Не заморожувати.

Упаковка

По 15 г крему в алюмінієвій тубі, що закручується поліетиленовим ковпачком. Аплікатор складається з стиролакрилонітрилового циліндра та поліетиленового поршня. По 1 тубі разом з аплікатором у картонній пачці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Аналоги препарата: Овестін-крем